Jak se to stane, že se fotograf rozhodne stát i tvůrcem online kurzů?
A proč zrovna Affinity Photo a ne Photoshop?
Je to docela jednoduché…

A jak to potkalo mě, si povíme v následujících řádcích.


Trnité začátky s Photoshopem

Jak jsem už zmínila v prvním díle, jako první jsem se naučila pracovat s Photoshopem. Myslím, že v té době asi ani Affinity Photo neexistovalo, ale kdo ví…

Jediné, co si z té doby ještě velice barvitě pamatuji je to, jak komplikovaně jsem se tehdy učila podle různých textových tutoriálů na internetu, v té době ještě nebylo YouTube tak užívané jako nyní. Šlo to sice pomalu, ale nějak to šlo. V té době ještě coby student jsem měla relativně hodně času na to, abych zkoušela a nalézala způsoby. Trvalo docela dlouho do toho celého proniknout, ale postupně se nějak dařilo.

Hlavně si zpětně vybavuji, že jsem do toho investovala moře času

Affinity Photo vs. Photoshop

Později, když jsem se k focení vrátila (o čemž se rozepisuji ve druhém díle) byl Photoshop první, po čem jsem chtěla sáhnout.

Jenže ejhle…

Ukázalo se, že Photoshop v té době jel už v jiném platebním režimu a bylo (a stále je) potřeba za něj platit každý měsíc. V té době jsem potřebovala program na úpravu fotek, ale ještě jsem netušila, že se profotím na profi úroveň. A když jsem si spočítala, na kolik mě to (každo)ročně vyjde, rozhodla jsem se hledat jinde.

Loga Affinity Photo a Photoshop

Vyzkoušela jsem více různých programů, ale nakonec jsem objevila Affinity Photo a zajásala jsem, protože:

  • Jako editor fotek jsou oba relativně srovnatelné. Ano, Photoshop je větší, ale pro profi práci je v Affinity Photo vše potřebné. Photoshop má navíc pak už spíše „kosmetické“ věci, bez kterých se snadno obejdu (protože si je stejně nejspíš dokážu udělat v Affinity Photo nějakým způsobem také).
  • Licence Affinity Photo se kupuje znovu jen s každým velkým upgradem / novou verzí (ale není nutné upgradovat, když na to přijde). Navíc jde pak o částku obvykle mezi 1000 – 1500 korun (což je asi půlroční „předplatné“ Photoshopu?).
  • Navíc mívají „v Affinity“ tu a tam velice zajímavé slevové akce (30-50%). Poprvé jsem kupovala licenci v roce 2017 a verze 2 šla ven až na konci roku 2022.
  • Navíc předchozí verze funguje i nadále, jen už nechodí průběžné upgrady.
  • Zmínila jsem, že pokud máte zaplacenou verzi, že máte v ceně (ano, zadarmo!) i průběžné upgrady?
  • Pokud nevíte, zda si s Affinity Photo sednete, lze si je stáhnout zdarma a nějakou dobu běží jako free verze bez licence.
  • Doba funkčnosti free verze trvá obvykle několik týdnů, ale tyhle intervaly se občas mění, takže pro aktuální info je lepší se mrknout přímo na web Affinity.
  • Po zkušební době se můžete rozhodnout si Affinity Photo koupit, tedy vlastně licenci, a tu poté stačí už jen vložit do nainstalované zkušební verze zdarma.
  • Jediné mínus snad je, že Affinity Photo zatím není v češtině, ale v mých kurzech Affinity Photo zrovna tohle není vůbec problém!

Tak co myslíte?
Já si prostě myslím, že se to vyplatí!

Přechod na Affinity Photo (z Photoshopu?)

Pokud přecházíte z jiného programu na úpravu fotek (třeba zrovna Photoshopu), tak to může ze začátku trochu drhnout.

Affinity Photo:

  • sice vypadá hodně podobně jako Photoshop,
  • hodně věcí je tam stejných,
  • ale občas tam některé postupy jsou uchopeny trochu jinak.

Takže ze začátku přechod může být docela opruz než si zvyknete, ale pokud opravdu chcete, tak to dáte.

Je Affinity Photo program pro začátečníky?

Affinity Photo je profesionální grafický program. Osobně bych doporučila, pokud víte, že budete chtít nějaký program na úpravu fotek používat seriózně (ne jako aplikaci do mobilu se spoustou filtrů), abyste do toho šli.

kurzem pro začátečníky se tím prokoušete snadno, cena Affinity taky není nic strašného, a pak už jenom samé světlé zítřky a sociální jistoty.

Retušování fotek může totiž být docela legrace.

Náhled na rozhraní Affinity Photo

Jak jsem začala dělat online kurzy Affinity Photo

Ono je to docela nasnadě. Jako fotograf, který fotí z 99% venku je potřeba vzít do úvahy i to, že v zimě je docela dlouhé období, kdy se fotit

  • moc nedá, protože je hodně zima (s výjimkou poptávanějších sněhových focení, ale toho sněhu popravdě na Brněnsku zrovna moc v zimě nebývá),
  • a obvykle ani není v tomto období po focení venku poptávka, protože exteriér v tuto dobu nevypadá moc dobře (bahno) a je docela nepříjemná zima. Takže je celkem pochopitelné, že poptávky přijdou až se venku oteplí a vykvetou první stromy.
grafický program, úprava fotek, online kurz

Jenže zvládnout za letní půlrok nafotit tolik focení, aby to pokrylo (nejen) nákladově i zimní půlrok, to už je docela kumšt. Přece jenom se tím chci uživit. Takže bylo potřeba hledat i jiné možnosti a zdroje příjmů. A mě to učení a lektorování stejně provázelo celý předchozí život (jak se můžete dozvědět v prvním článku), tak nakonec proč nezkusit online. Technické dovednosti mám nebo nemám problém se je naučit.

V první fázi jsem zvažovala, zda bude lepší začít retušemi nebo naopak foto tématy, ale kovanější jsem si přišla v tu dobu tím prvním. A tak začaly vznikat moje první kurzy s výukou Affinity Photo. A kurzy s foto tématy třeba přidám později…

1. Díl – článek o mých prvních krůčcích, které mě formovaly.
2. Díl – článek o tom, jak se ze mě stala fine art a fantasy fotografka.