Možná si kladeš otázku: Proč moje fotky vypadají obyčejně?
Přitom kolem sebe vidíš mnoho fotografů, kteří mají krásné fotky, které se ti líbí.
Ale jak to dělají oni?
Pojďme se na to podívat trochu víc zblízka…
Jak se naučit fotit?
Na úvod doporučuji popadnout jakýkoli foťák a prostě začít fotit. Sice to asi hned nebudou umělecká díla (i když vím z vlastní zkušenosti, že ti tak budou připadat), ale odněkud začít musíš. Možná zjistíš, že tě focení vůbec nebaví, a začneš dělat něco úplně jiného – a to je taky v pořádku. Anebo tě to chytne a začneš se zajímat o další informace. A to je ten nejlepší startovní bod.
V první fázi doporučuji experimentovat. Zkoušej, co tvůj fotoaparát umí, a prostě cvakej. Časem zjistíš, že je potřeba ho skutečně ovládnout, aby ti nepřekážel, ale spíše se stal tvým parťákem. V této fázi je dobré najít si všechny informace o základním nastavení a naučit se je.
Pomůže mi drahý foťák líp fotit?
Mnoho začínajících fotografů má pocit, že hlavní problém spočívá v tom, že nemají drahý fotoaparát. Ale to není úplně pravda. Pokud nemáš základní fotografické dovednosti, stejně nebudeš schopný/schopná vytvořit úžasné fotky. Fotoaparát za tebe celou práci neudělá.
Je to stejné jako řídit auto. Zkušený řidič se dostane z bodu A do bodu B v podstatě čímkoliv. Zatímco začátečník, ať už sedne do jakéhokoliv auta, tak bude mít problém se i rozjet. Bude mít problém sledovat značky, bude muset přemýšlet o tom, zda mačká plyn nebo brzdu a na řazení. Dost možná pojede i docela slušnými přískoky. Pak, už si zodpovězte sami, který z řidičů si užije celou jízdu? Ten, který se má čas dívat i po okolí během jízdy a řezat zatáčky, nebo ten, který neví, jak má používat nohy?
A s focením je to úplně stejné… Pokud s foťákem bojuješ a nevíš, jak ho máš pořádně ovládat a co vlastně umí, jak potom můžeš mít skvělé fotky??? Pak je úplně jedno, jestli budeš fotit kompaktem anebo foťákem za sto tisíc...
Co je ISO, clona, čas? Práce s manuálním režimem…
Pokud máš foťák, který zvládá manuální režim, doporučuji se do toho ponořit a opravdu se to naučit. Sice na poloautomat nafotíš zhruba 80 % věcí, ale jakmile budeš chtít být kreativnější nebo fotit za nestandardních podmínek, poloautomat tě začne brzdit.
Proč mám rozmazané fotky?
Možná budeš v této fázi řešit otázky jako: Proč jsou moje fotky rozmazané? Jak správně používat fotoaparát? Co je to ISO, jak funguje čas a clona (expoziční trojúhelník)? Co dělat, aby fotky byly ostré? Nebo možná co nedělat…
Je dobré se v nějaký moment naučit foťák ovládat. Přece nechceš, aby ti při focení překážel, místo aby ti pomáhal… Je sice fajn, že chceš fotit boží fotky, ale bez znalosti ovládání techniky je to spíše boj a ne radost. Navíc zjistíš, že když ten foťák ovládáš, otevírá ti to spoustu dveří, jak ho můžeš kreativně využít. A to chceš, nebo ne? Vždyť fotka je o kreativitě!
Jak se stát fotografem?
Když už umíš ovládat foťák, můžeš se zaměřit na to, jak fotit dobré fotky. Nemusíš řešit, který čudlík potřebuješ zmáčknout, ale jak udělat, aby to, co bude na fotce, vypadalo skvěle. V tenhle moment zjistíš, že je potřeba naučit se spoustu dalších věcí. Nechceš zůstat zamrzlý/á v té fázi, kdy tvé fotky dokáží ocenit jen babička a teta z druhého kolene. Nebo ano?
Začínající fotograf…
Ono to tak zprvu nevypadá… Každý začátečník má pocit, že stačí jenom zarámovat něco, co vypadá dobře, a cvaknout. Ale tak to není. Pokud se chceš vypracovat, musíš zjistit, jak pracovat s kompozicí, světlem, případně s modelem, jak na pózování atd. A také spoustu dalších kreativních technik – závisí na tom, co zrovna tě baví fotit.
Kdy kupovat dražší foťák?
Tady bych ti doporučila se zamyslet nad novým fotoaparátem, který je lepší než kompakt nebo setová sestava (pokud něco takového zatím používáš). Myslím, že je dobré začít třeba střední třídou. Foťák nemusí stát vyšší desetitisíce, aby ses s ním naučil/a dobře fotit.
Nový fotoaparát je potřeba kupovat až ve chvíli, kdy tě stávající omezuje svými parametry – například když zjistíš, že máš „málo světla“ (potřebuješ se dostat světelně na lepší výkon). Pokud si myslíš, že tvůj foťák je důvodem, proč nemáš pěkné fotky, věz, že za to nemůže foťák, ale tvé aktuální (ne)dovednosti.
Pravidla fotografování
Možná se v tom ještě potřebuješ trochu zorientovat. Zjistit, jak to udělat, aby i tvoje fotky byly boží a ne obyčejné. Možná jenom potřebuješ zjistit, co děláš špatně nebo co ti chybí, aby tvé fotky prokoukly.
Na mém webináři Jak vznikají „wow“ fotky? ti pomohu na tyto otázky odpovědět. Dostaneš také možnost vyplnit si kvíz, který ti ukáže, jak na tom jsi s pokročilostí a co bys měl/a začít řešit. Společně si rozebereme to, co stojí za tvorbou wow fotek a které věci zanedbáváš. Také se podíváme na rozdíly mezi tím, jak přemýšlí začátečník a jak profesionál. Věřím, že tam objevíš spoustu myšlenkových pochodů, nad kterými ses (zatím ještě) moc nezamýšlel/a. A taky si probereme některé mýty, které hodně začátečníků brzdí v rozletu.
Pokud tě to zaujalo, zaregistruj se na webinář. Je zdarma a uděláš tím první krok na své cestě k dokonalým fotkám. Nepotřebuješ talent, všechno se dá naučit!