U mnoha žen dochází ke kariérní změně v období těhotenství a odchodu z pracovního procesu. Nejinak to bylo se mnou, i když v té době jsem ještě netušila, jak se to celé vyvine. V souvislosti s očekáváním rodinného přírůstku jsem opustila korporát a s vidinou toho, že budu potřebovat konečně lepší foťák na focení svých dětí, jsem si koupila svou první digitální zrcadlovku.


Portrétní fotograf

Několik měsíců jsem fotila různé věci a různé žánry a nakonec z toho vyplynulo, že to budou portréty. A vzhledem k tomu, že z tance jsem měla hodně kontaktů na lidi z různých undergroundových a jiných žánrových směrů (steampunk, tribal, punk, gothic, burleska včetně kontaktů na hodně dalších stylů hlavně performerů), tak se ono portrétní fotografování přelilo směrem ke spíše aranžovaným typům focení, fine art focení a k fantasy stylizacím.

Protože mě retušování fotek baví, upřednostňuji větší míru retuše portrétů a důkladnější zpracování. A protože mě fine art a fantasy portréty bavily nejvíc, a začala jsem tímto směrem orientovat i obsah toho, co jsem fotila.

Co je fantasy fotografie?

Fine art fotografie, portrétní fotograf

Fantasy fotograf zpracovává ve svých fotografiích fantasy témata, což v praxi znamená témata, která jsou odtržená od reality. Někdy se používá pro tento styl i název surrealistická fotografie, alespoň v angličtině ano. A často se jedná o portrétní styl fotografie.

Zpracovávané náměty obsahují snové či fantastické prvky, hojným znakem fantasy fotek je i větší důraz na fantasy úpravu fotek, retuš je často většího rozsahu. Často se pracuje i s montáží několika fotografií či elementů do sebe či s přidáváním speciálních efektů navíc.

V tématech se mohou zde objevovat prvky příběhu, postavy jsou umístěny do fantazijních lokací (případně s fantazijními zvířaty) a často se zde objevují i pohádkové motivy. Ve fantasy fotografiích se může se objevovat speciální nebo extrémní styl líčení postav, složité či honosné kostýmy či efektní styly svícení.

Co je fine art fotografie?

Focení portrétů, úpravy fotografií

Fine art fotograf ve svých fotografiích pracuje se svou uměleckou vizí a fotografii používá jako formu pro své kreativní vyjádření. Cílem je zachytit emoci, předat nějakou zprávu nebo vyjádřit myšlenku. Lze říci, že fine art fotografie je sub-žánr umělecké fotografie a v češtině se užívá i termín výtvarná fotografie.

U fine art portrétů se obvykle klade důraz na stylizaci, často je důležité pózování postav, aranžmá bývá obvykle nachystané na míru předmětu focení a vše bývá naplánované a promyšlené dopředu. Zpracováním se fine art fotografie či portréty profilují jako dílo, které má být vidět či má být někde vystaveno, klade se důraz na estetickou hodnotu. Retuš fine art fotografií má tedy také obvykle větší rozsah, opět zde mohou být v postprodukci přidány externí elementy, aby došlo k podpoření vize. Může dojít k připodobňování ke stylu malířských obrazů či jiných historických děl a produkce takového focení může také být náročnější.

Fine art focení, fantasy a já

V mé tvorbě se prolínají oba tyto směry a často nejsem sama schopna definovat, zda konkrétní fotografie je spíš fantasy nebo fine art. Práce s portréty a postavami je hodně rozmanitá a v jednom setu lze vytvořit krásný fantasy portrét, vyjádřit emoci, vymyslet si příběh nebo se dostat i někam, kde bude pozorovatel sám přemýšlet nad smyslem fotky a postava na něm zobrazená bude spíš hrát svou roli, než aby šlo primárně o ni.

Pro mě v tuto chvíli není úplně důležité vše správně zaškatulkovat.
Mnohem důležitější je si to celé raději užít.

Pokud mluvím o své tvorbě, ráda používám i termíny stylizované focení nebo žánrové focení, protože to co tvořím, má nějakou stylizaci nebo žánr. Primárně je pro mě důležité, že se nejedná o žádný „civilní“ styl zachycující běžný život. Přestože hodně témat mých fotografií je o zachycení esence ženy, ráda fotím i jiné styly, například s víc dark nádechem nebo punkovým námětem či performersky pojaté kreace. Zajímá-li vás to, podívejte se třeba do mé galerie.

Stylizovaná focení lze domluvit i pro těhotenská focení, případně i focení se zvířaty. Z kapacitních důvodů nyní fotím pouze se zvířaty klientů a neorganizuji hromadnější focení s konkrétním zvířetem. Přestože většina mé tvorby náleží ženám, fotím i mužské i dětské stylizace.

Portréty, retuše fotografií

1. Díl – článek o mých prvních krůčcích, které mě formovaly.
3. Díl – článek o tom, proč Affinity Photo a online kurzy