Často ze strany modelek i modelů dostávám dotaz, zda fotím formou TFP.
Odpověď je velice jednoduchá: ano fotím, ale má to své velké ALE…


Co TFP znamená?

Zkratka TFP je z angličtiny, která nejčastěji znamená „time for prints“ (nebo také trade for prints, time for pics) a do češtiny by se asi nejlépe dala přeložit jako „čas za fotky“. Ve své podstatě to znamená typ spolupráce, kdy každá zúčastněná strana dodá svůj čas či jinou formu produktu a výsledkem jsou pro všechny zúčastněné fotografie, které mohou použít pro své promo účely. Součástí TFP může být i nějaký lehký poplatek některé zúčastněné straně, který ovšem nedosahuje plné výše jako při standardním výkonu. Posud teorie.

Pokud toto celé budeme aplikovat na fotografování, tak nejčastěji bývá model takový, že se domluví dva či více lidí, v základu fotograf a modelka, ale mohou se přidat a obvykle se přidávají například vizážistky, u stylizovaných focení to pak mohou být navíc i designéři šperků, oblečení, a dalších doplňků, které se při konkrétním fotografování využijí. V ideálním případě pak výsledkem této spolupráce je sada fotografií, které pak pro vlastní prezentační účely využijí všechny zúčastněné strany.

profesionální focení s vizážistkou brno

Modelka ideálně získá fotografie své osoby, vizážistka svého líčení, dodavatelé doplňků fotografie svých produktů „v akci“. Motivem fotografa může být získání nějakého typu fotografií do svého portfolia, fotografií svých doplňků a oblečení, případně i důvodem může být testování nové foto techniky, nových postupů, případně jen obyčejný trénink a naučení se a vyzkoušení nových věcí.

Obvykle nebývá špatné, když si všechny zúčastněné strany dopředu zjistí, co mohou od ostatních očekávat za výkon (z jejich předchozího portfolia), aby pak nebyli nemile překvapeni, když pak výsledek nedosáhne jejich očekávání. I to se může stát. Je to zadarmo, často si zde strany chtějí vyzkoušet něco, co v komerční zakázce naostro prostě zkoušet nemohou.

Co za TFP považuji a co ne?

Forem TFP spolupráce je více, ale zkusme je omezit jen na úhel pohledu fotografa.

„Dobrý den, moc se mi líbí Vaše fotky, už Vás chvíli sleduji na Facebooku. Měla bych zájem o fotografování s Vámi. Fotíte i na TFP?“

…naprosto modelový příklad… Ano, na TFP fotím, ale to rozhodně neznamená, že budu fotit zadarmo kohokoliv, kdo se na tuto formu spolupráce zeptá. TFP spolupráce by měla být zajímavá pro obě (či další strany), a nikoliv pouze jednostranně. V podstatě, pokud mě modelka osloví se žádostí o TFP spolupráci, souhlasila bych v případě, že:

  • mě nabízený projekt zaujme (to je asi nejdůležitější bod) a
  • modelka má zajištěnou veškerou ostatní produkci – tzn. příslušný kostým, rekvizity, případně i lokaci, pokud se jedná o umístění na specifickém místě, make-up atd. Někdy mohu make-up zajistit i já, nicméně závisí, zda vizážistka bude mít zájem se na konkrétním projektu formou TFP podílet či nikoliv, rozhodně to není automatické. Případně mohu nabídnout vypůjčit něco z věcí, které mám k dispozici, pokud se mi zdá, že to věci prospěje a pokud mě daná nabídka opravdu zaujala.

Pokud ovšem má modelka krom své maličkosti k dispozici pouze klasické plesovky a nic dalšího a očekává, že se fotograf přetrhne, aby zajistil vše ostatní a ještě dodal fotografie zadarmo… Ano, jsou fotografové, kteří na takovou poptávku uslyší, ale bohužel, nebudu to já. Leda by ty plesovky byly megamonstrózní a ne plesová či svatební klasika.

Nicméně, pokud se Vám podaří mě přesvědčit, že do toho s Vámi budu chtít jít, budete to mít nejspíš jednodušší než spolupracovat formou TFP druhým možným způsobem.

cosplay focení, focení s blesky

Hledám modelku pro svůj vlastní foto projekt

Druhým způsobem, jak spolupracuji s modelkami a dalšími subjekty na TFP, je ten, že sama hledám modelku. Obvykle to vypadá tak, že už mám v hlavně namyšlený nějaký konkrétní foto projekt nebo potřebuji nafotit některé své šaty/rekvizity (a tím pádem obvykle stejně mám namyšlené, jak by to mělo celé nějak vypadat) a hledám modelku nebo modelku s vlastními šaty. O zbytek věcí se pak většinou postarám sama.

Zde jsou modelky trochu v nevýhodě, protože se jich obvykle ozve více, a já si pak vybírám do projektu nejvhodnější typ. Někdy hledám dle barvy vlasů, typu osobnosti, často je výběr omezen i velikostí oblečení, ve kterém se bude fotit, a občas mám i požadavek na to, aby byla modelka flexibilní ohledně vlastní logistiky v den focení. Často to dopadne i tak, že mi v rámci konkrétní poptávky padne do oka více modelek a oslovím je pak pro nějaký konkrétní projekt později přímo. Nebo se ozvu už modelce, se kterou jsem už spolupracovala dříve, a žádná veřejná TFP poptávka ani nevznikne.

Pro účely poptávek modelek využívám nahodile různé TFP zaměřené skupiny na Facebooku a vytvořila jsem si i vlastní, kde se nacházejí veškeré moje TFP poptávky. Pokud tedy chcete vědět o všem, přidejte se sem.

Chcete mít fotky ode mě?

Být úspěšnou TFP modelkou má svá úskalí. Obvykle musí modelka mít notnou dávku štěstí nebo zkušeností a musí reagovat na TFP poptávky fotografů a čekat, zda si ji některý vybere. Nebo se ozývat na TFP poptávky, ze kterých je zřejmé, že na ni zareaguje menší počet zájemkyň (třeba focení venku v zimě, částečně modelkou hrazená TFP, TFP s potřebou být mobilní autem, atd.) Někomu to vyjde, napoprvé, napodruhé, někomu nikdy. Cestou může také být prostě nečekat, užít si profesionální péči a prostě si služby fotografa objednat a zaplatit.

Slovo závěrem

Tento článek má za úkol spíše ukázat můj úhel pohledu na danou věc. Neberte si to, prosím, ve zlém. Chápu situaci většiny modelek, často studentek, které obracejí každou korunu a snaží se získat fotografie co možná nejlevněji. Ale zkuste se vžít i do situace fotografa, kterému se opakovaně ozývají modelky s týmž požadavkem a velmi často nenabízejí žádnou přidanou protihodnotu. Uvědomte si, prosím, že sehnat oblečení, vizáž, lokaci a vymyslet nějaké focení, které by mělo hlavu a patu, stojí poměrně dost úsilí a často i prostředků, nemluvě ani o času, který fotograf stráví nejenom samotným focením, ale i následnou úpravou fotografií.